Rosa blommor i solnedgången
Yoga
Frida Wirsén leder en yogaklass bland blommande buskar

Yoga & Meditation

Frida Wirsén

Delta i gästinstruktörens pass under din vistelse på något av våra sporthotell. Läs mer om Frida som coach, vad för träning hon kommer att bjuda på och vilka hotell hon gästar nedan. För att delta med våra gästinstruktörer krävs ingen anmälan. All träning med våra gästinstruktörer är inkluderad för dig som bor på aktuellt hotell under den aktuella veckan för gästspelet. Se vilka datum gästinstruktören är på plats på respektive hotell och boka längst ner på sidan.

Datum & hotell

  • 12-19 dec 2025, Aqua Vista - powered by Playitas

Om instruktören

Frida är en av Sveriges ledande yogalärare och vill alltid leverera yoga med glädje. Tre år i rad har hon blivit nominerad till årets förebild och årets gruppträningsinstruktör för ”Guldhjärtat”. Hon har utövat yoga i mer än 20 år och undervisat i mer än 15. Fem av dessa år tillbringades på Bali för att fördjupa sig i yogans magiska värld. Med flera yogalärarutbildningar i bagaget undervisar Frida i flera yogapraktiker som Hatha, YinYoga, Yoga Nidra och Vinyasa. Eftersom dans har varit en stor del av Fridas liv har hon skapat ett underbart koncept ”DanceEnergyYoga”, som ger dig en underbar kombination av flödande yogapositioner och dansanta moment. En blandning av yin och yang, lugn och energi, stillhet och rörlighet.

Med ena foten i yogans filosofi blandar hon sina koncept med vetenskapligt stöd. Frida är hälsovetare och har även skrivit en studie om ”Kan yoga minska stress och motivera till ökad fysisk aktivitet?”: En intervjustudie om MediYoga” inom idrottsvetenskap. Hon har även arbetat med implementeringen av yoga som en form av rehabilitering för bröstcancerpatienter och tränat fotbolls- och ishockeylag i yoga. Med sitt företag ”YogaByFrida” levererar hon koncept runt om i världen genom yogaevent, workshops och yogaretreats. Som den glädjespridare hon är vill hon inspirera dig till en mer holistisk övergripande hälsa, leva livet fullt ut och bli din egen ”Guru”. Läs mer om hur du kan leva ett mer holistiskt hälsosamt liv här @YOGABYFRIDA och boka in dig på en av hennes yogaveckor tillsammans med Apollo Sports.

Vem kan delta?

Alla kan delta i de olika klasserna, oavsett tidigare erfarenhet. Alla klasser hålls på engelska. Utöver gästinstruktörens pass kan du även delta i hotellets ordinarie utbud av sport och aktiviteter.

Program

Gästinstruktören håller 2–3 klasser varje dag, med undantag för ankomst och avresedag. Programmet presenteras på plats på respektive hotell.

Hur bokar jag & vad kostar det?

All träning med våra gästinstruktörer är kostnadsfri för dig som bor på aktuellt hotell under den aktuella veckan för gästspelet. Se datum där gästinstruktören befinner sig på respektive sporthotell nedan och boka in dig på samma hotell och datum. Väl på plats på hotellet kan du delta i gästinstruktörens pass utan extra kostnad med undantag för Playitas Resort där vissa av passen är mot extra kostnad och bokas/betalas i sportbokningen på plats.

Frida Wirsen