

Open Water Camp med Colting Coaching
Sivota Retreat - powered by Playitas, Sivota
Temavecka ”Open Water” med Colting Coaching under ledning av Jonas Colting och Thobias Petersson. Med simning i kristallklara vatten som fokus så erbjuder vi en spektakulär träningsvecka i vackra, naturnära och varierade miljöer!
Vi utforskar den simvänliga och magiska övärlden som ligger precis nedanför hotellet. Förutom all simning som erbjuds så finns det också mängder av andra aktiviteter att ta del av i de lummiga och natursköna omgivningarna. Låt Jonas, Thobias och den fantastiska miljön runt Sivota Retreat - powered by Playitas inspirera dig.
Om resan
Under veckan har du möjlighet till massvis av olika simpass i öppet vatten; långa, korta, hårda, lugna, teknik-, och distanspass. Detta Open Water Camp kommer innehålla simupplevelser du sent kommer att glömma. Vi kommer att utforska magiska simmiljöer längs med Sivotas kustlinje.
Under alla pass kan du känna dig säker, då dem kommer att ta plats nära land, dessutom har vi support av en ledare som följer med gruppen från ovan vattenytan på en SUP. Ledarna är alltid i vattnet och vi välkomnar alla nivåer av deltagare; från nybörjare till mer erfarna simmare.
Vi erbjuder två ledarledda träningspass, per dag då vi tränar teknik, vattenvana, styrka och uthållighet i havet. Veckan kommer vara fylld med olika simupplägg och pass att delta i för att förbättras som simmare, du väljer hur mycket och vad du vill delta i! Jonas och Thobias samt övriga ledare är med i vattnet och cirkulerar bland alla deltagare. Det här är helt enkelt resan för den som vill uppleva den perfekta simupplevelsen med en inkluderande attityd både på vatten och på land. Både Jonas Colting och Thobias Petersson är mycket erfarna simmare, triathleter, och swimrunners och har båda många års erfarenhet av att coacha simning, från nybörjare till elit. Den här resan ger en fin möjlighet att få direkt coaching, instruktion och tips från Jonas, Thobias och de andra ledarna under en hel vecka. Förutom all simträning med olika upplägg och övningar så kommer det också att erbjudas annan form av träning som alla naturligtvis är välkomna att deltaga i så som morgonlöpning, swimrun och styrketräning.
Vem kan delta?
Den här resan är för alla sim- och träningsintresserade! Från de redan erfarna simmarna som vill ha en tuff träningsvecka till de absoluta nybörjare som vill träna på vattenvana eller förbättras som simmare. All träning kommer att genomföras i olika grupper anpassade till färdighet och ambitionsnivå.
Under veckan kommer vi att ha minst två ledarledda träningspass per dag, huvudsakligen simbaserade, och schemat dag till dag kommer att i hög utsträckning anpassas till gruppens önskemål.
Följande träningspass och aktiviteter kommer att erbjudas:
Simteknik open water.
Navigeringsträning open water.
Distansträning á la äventyrssimning, upptäcktsfärd mellan öarna.
Intervallsimning.
Swimrun.
Styrketräning.
Funktions- och rörlighetsträning
Möjlighet att padla SUP och/eller havskajak.
“Rekommenderar stort!” -Sara Wernerby
“En helt magisk resa på ett fantastiskt ställe! Underbar simning!” -Beatrice Lindgren
”Det var en drömresa där jag lärde mig massor och hade så roligt under tiden! Rekommenderas 110 %” -Eva Olsson
Info om resan
Pris från: 17 898: -
Datum: 18–25 maj 2026
Hotell: Sivota Retreat – powered by Playitas
Avresa från: Stockholm, Göteborg & Köpenhamn
Flygtider: Se flygtider här genom att välja aktuellt datum & avreseort i kalendervyn.
Detta ingår
Flyg tur/retur inkl. bagage
Transfer
Mat på flyget
Del i dubbelrum
Halvpension (frukost & middag)
Ledarledd träning enligt program
*Enkelrumstillägg: 4000: -
Begränsat antal platser!
Kontakta oss: sports@apollo.se
Miljöavgift Grekland
Notera att det tillkommer en miljöavgift på samtliga hotell i Grekland, läs mer här.