Gruppklass på Playitas Resort
Gruppklass på Playitas Resort
Gruppklass under blå himmel

Träningsresa med ToppTräningsresor

Playitas Resort, Fuerteventura

Träna som en stjärna på Playitas Resort – november 2026. Följ med till soliga Fuerteventura och Sveriges olympiska kommittés officiella träningsanläggning – Playitas Resort – en av Europas absolut främsta platser för sport och träning. I november fyller vi återigen ön med energi, glädje och träning i toppklass.

ToppTräningsresors logo

Om resan

Under en vecka får du chansen att träna sida vid sida med några av Sveriges mest meriterade instruktörer och idrottsprofiler. Här väntar ett fullspäckat schema med allt från hård fysträning och landsvägscykling till glädjefylld dans, discospinning, boxning och crawlkurser samt nya sporter att prova på.

Varje morgon går vi en uppfriskande powerwalk i bergen och på kvällarna bjuder vi på inspirerande föreläsningar från flera av våra profiler!

Möt veckans stjärnor: (flera instruktörer tillkommer inom kort

  • Susanne Gunnarsson – OS-guldmedaljör i kanot. Förbered dig på träningsvärk när Susanne leder sina utmanande fyspass

  • Titti Frykman – PT:n som leder allt från Hyrox och Crosschallenge till Kettlebells och Soma Move, allt med en energi som smittar, får dig att svettas, le och växa!

  • Freddie Nyholm – instruktören som kan allt! Testa Body Combat, Bootcamp, tabata, 90-tals aerobics, schlagerdans, spinning och mycket mer…

  • Mimma Eriksson & My Nordgren – tar med dig ut på landsvägscykel på säkra, natursköna rutter, för både nybörjare och erfarna cyklister. Alla kan vara med! Cykelhyra ingår inte i resans pris utan tillkommer för dig som vill vara med och cykla.

  • Pamela Andersson – håller ihop veckan och inleder morgnarna med energifyllda powerwalks i bergen och bjuder på en inspirerande föreläsning under en av kvällarna.

Träning & upplevelser för alla oavsett om du vill pressa dina gränser, komma igång med träning eller bara prova något nytt finns här aktiviteter för alla nivåer. Utöver vårt eget program kan du spela padel eller tennis på de nybyggda banorna, testa beachvolleyboll, spela golf eller bara njuta av solen vid poolkanten. Har du inga egna golfklubbor med dig finns det att hyra.

Varför Playitas? Med sina förstklassiga träningsfaciliteter, trygga cykelvägar, olympisk simbassäng och natursköna omgivningar är Playitas Resort en av Europas främsta träningsdestinationer och det finns något för alla. Både för dig som bara som vill komma igång, eller för dig som vill testa – och kanske spränga! – dina gränser. Här kombineras träning, avkoppling och gemenskap på bästa sätt.

Vi kan lova dig en vecka fylld av energi, inspiration och oförglömliga minnen – boka din plats och följ med på årets träningsresa med extra allt!

Vem kan följa med på resan?

Resan passar för alla, oavsett vilken nivå du ligger på i din träning. För dig som är sugen på att resa ensam – GÖR DET! Vi lovar att du kommer att hitta massor av nya vänner på resan. Alla kan vara med på resan, vi anpassar grupperna så att alla för en vecka kan få upplevelser som ger minnen för livet!

Info om resan

Pris från: 19 998:- Datum: 6-13 november 2026 Hotell: Playitas Resort Avreseorter: Stockholm, Göteborg & Köpenhamn Flygtider: Se flygtider här genom att välja aktuellt datum & avreseort i kalendervyn.

I priset ingår

  • Flyg tur & retur

  • Bagage + handbagage

  • Transfer tur & retur

  • Del i dubbelrum på Playitas Resort

  • Halvpension (frukost och middag)

  • Skräddarsytt träningsprogram för ToppTräningsresors resenärer

  • Hotell och träningsfaciliteter i toppklass

​​* Enkelrumstillägg från 4800: -

Bra att veta om Apollos gruppresor.

Bokningen stänger två veckor innan avresa, eller tidigare vid fullbokat event.

Kontakta oss: sports@apollo.se

Om Instruktörerna

Fler instruktörer presenteras här inom kort.


Pamela Andersson

Pamela Andersson

Pamela Andersson är journalist, författare och föreläsare samt grundare av ToppTräningsresor. Hon är ambassadör för Cancerfonden och föreläser om sin egen cancerresa, som hon skildrar i boken Jag ska inte dö idag. Pamela är en välkänd tv-profil med uppdrag i bland annat SVT:s Sportpanel, Idrottsgalan och dokumentären om Ludmila Engquist. Hon har fått flera utmärkelser, bland annat Årets Kurage och Journalistpriset från CancerRehabFonden. Hennes senaste bok Din hälsa sitter i munnen kom 2020. Hon är också ambassadör för Hudiksvall och organisationen Alexandra – för kvinnor och hälsa.


Profilbild på Freddie Nyholm

Freddie Nyholm

Freddie Nyholm, medgrundare av Edge Dance Studios i Uppsala, är en välkänd profil inom träning och dans. Med sin stora energi, mångsidighet och förmåga att lyfta andra gör han varje pass engagerande och inspirerande – oavsett om det är Bootcamp, BodyCombat, Balance eller dans. Han har under många år varit en uppskattad tränare på ToppHälsa/ToppTräningsresors resor, där hans engagemang hjälper deltagarna att utvecklas och nå nya nivåer. Utöver sitt arbete på Edge håller han även populära klasser på Sats i Stockholm och är verksam inom mediaproduktion.


Susanne Gunnarsson

Susanne Gunnarsson

Susanne Gunnarsson är en av Sveriges mest framgångsrika kvinnliga kanotister, med flera VM- och OS-medaljer. Hon är den enda svensken som tagit medalj i både kort- och långdistans inom kanot, vilket visar hennes exceptionella skicklighet och uthållighet. Utöver sina idrottsframgångar har hon medverkat i flera stora tv-program som Det största äventyret, Superstars, Mästarnas mästare och Fångarna på Fortet. Susanne framstår som en inspirerande idrottslegend med stark drivkraft och målmedvetenhet.


My Nordgren

My Nordgren

My Nordgren är en erfaren och passionerad cyklist med flera Vätternrundor på meritlistan. Hon har varit ledare på flera cykelläger och till och med fått visa upp sina cykelkunskaper framför kameran under en filminspelning! Med många järn i elden är My alltid i rörelse – om det inte är landsvägscykeln som gäller så är det triathlon, simning, längdskidåkning, crossfit, hyrox eller dans som lockar. Dessutom är hon utbildad instruktör i medicinsk yoga. Hälsa är hennes stora drivkraft. Till vardags arbetar My som hälso- och sjukvårdskurator vid en läkarmottagning i Nora och Örebro. Där möter hon varje dag olika typer av människor och hjälper dem att må bättre, både i kropp och själ.


Titti Frykman

Titti Frykman

Titti Frykman är utbildad PT och friskvårdskonsulent med gruppträning som specialitet. Hon är oerhört allsidig och är utbildad för att köra allt från fitnesskonceptet Hyrox (världens just nu snabbast växande träningsform), AMP (Avancerad Motorisk Träning) och TRX till Kettebell, Moveoo, Soma Move och Crosschallenge. Titti brinner för att skapa träningspass där du inte bara svettas och blir starkare utan också går därifrån med ett leende på läpparna. Hennes mål är att du alltid ska få ut det bästa av dig själv – och samtidigt ha kul efter vägen!


Mimma Eriksson

Mimma Eriksson

Mimma Eriksson är gammal handbollsspelare från Hudiksvall som sadlade om till cyklist. Hon har cyklat bland annat Ride of Hope flera gånger för att samla in pengar till Barncancerfonden, bl a Umeå-Stockholm (110 mil) och Lund-Stockholm (120 mil). På våra resor är hon med som cykelinstruktör och hjälper också till med powerwalken på morgnarna.



Om hotellet