Gruppklass på Playitas Resort
Gruppklass på Playitas Resort
Gruppklass under blå himmel

Träningsresa med ToppTräningsresor

Playitas Resort, Fuerteventura

Träna som en stjärna på Playitas Resort – 6-13 november 2026! Följ med till soliga Fuerteventura och Sveriges olympiska kommittés officiella träningsanläggning – Playitas Resort – en av Europas absolut främsta platser för sport och träning. I november fyller vi återigen ön med energi, glädje och träning i toppklass!

ToppTräningsresors logo

Om resan

Under en vecka får du chansen att träna sida vid sida med några av Sveriges mest meriterade instruktörer och idrottsprofiler. Här väntar ett fullspäckat schema med allt från hård fysträning och landsvägscykling till glädjefylld dans, discospinning, boxning och crawlkurser samt nya sporter att prova på.

Varje morgon går vi en uppfriskande powerwalk i bergen och på kvällarna bjuder vi på inspirerande föreläsningar från flera av våra profiler!

Möt veckans stjärnor (OBS flera instruktörer tillkommer snart!):

  • Susanne Gunnarsson – OS-guldmedaljör i kanot. Förbered dig på träningsvärk när Susanne leder sina utmanande fyspass

  • Titti Frykman – Vår fysstjärna som levererar veckans mest pulshöjande pass – Hyrox (en av världens snabbast växande träningsformer), crosschallenge, Soma Move och kettlebell. allt med en energi som smittar, får dig att svettas, le och växa!

  • Freddie Nyholm – instruktören som kan allt! Testa Combat, Bootcamp, tabata, 90-tals aerobics, schlagerdans, spinning och mycket mer…

  • Mimma Eriksson & My Nordgren – tar med dig ut på landsvägscykel på säkra, natursköna rutter, för både nybörjare och erfarna cyklister. Alla kan vara med! Cykelhyra ingår inte i resans pris utan tillkommer för dig som vill vara med och cykla.

  • Pamela Andersson – håller ihop veckan och inleder morgnarna med energifyllda powerwalks i bergen och bjuder på en inspirerande föreläsning under en av kvällarna.

  • Lars Rosencrantz – supertriathlen med flera års erfarenhet av att tävla på olika distanser. Den här veckan är på plats för att hålla i crawlskolan för både nybörjare och de som vill vässa sin teknik. Han kommer dessutom att hjälpa till på cyklingen.

  • Anna Norin – kör powerwalk och leder vandringen på berget tillsammans med Pamela, och tar också upp oss till den berömda Fyren en dag. Härifrån har du en magisk utsikt över havet och bergen!

Träning & upplevelser för alla Oavsett om du vill pressa dina gränser, komma igång med träning eller bara prova något nytt finns här aktiviteter för alla nivåer. Utöver vårt eget program kan du spela padel eller tennis på de nybyggda banorna, testa beachvolleyboll, spela golf eller bara njuta av solen vid poolkanten. Har du inga egna golfklubbor med dig finns det att hyra.

Varför Playitas? Med sina förstklassiga träningsfaciliteter, trygga cykelvägar, olympisk simbassäng och natursköna omgivningar är Playitas Resort en av Europas främsta träningsdestinationer och det finns något för alla. Både för dig som bara som vill komma igång, eller för dig som vill testa – och kanske spränga! – dina gränser. Här kombineras träning, avkoppling och gemenskap på bästa sätt.

Vi kan lova dig en vecka fylld av energi, inspiration och oförglömliga minnen – boka din plats och följ med på årets träningsresa med extra allt!

Vem kan följa med på resan?

Resan passar för alla, oavsett vilken nivå du ligger på i din träning. För dig som är sugen på att resa ensam – GÖR DET! Vi lovar att du kommer att hitta massor av nya vänner på resan. Alla kan vara med på resan, vi anpassar grupperna så att alla för en vecka kan få upplevelser som ger minnen för livet!

Info om resan

Pris från: 19 998:- Datum: 6-13 november 2026 Hotell: Playitas Resort Avreseorter: Stockholm, Göteborg & Köpenhamn Flygtider: Se flygtider här genom att välja aktuellt datum & avreseort i kalendervyn.

I priset ingår

  • Flyg tur & retur

  • Bagage + handbagage

  • Transfer tur & retur

  • Del i dubbelrum på Playitas Resort

  • Halvpension (frukost och middag)

  • Skräddarsytt träningsprogram för ToppTräningsresors resenärer

  • Hotell och träningsfaciliteter i toppklass

​​* Enkelrumstillägg från 4800: -

Bra att veta om Apollos gruppresor.

Bokningen stänger två veckor före avresa, eller tidigare vid fullbokat event. Om minsta antal deltagare inte är nått 60 dagar före eventet förbehåller sig Apollo rätten att ställa in.

Kontakta oss: sports@apollo.se

Om instruktörerna

OBS flera instruktörer tillkommer snart!


Pamela Andersson

Pamela Andersson

Pamela Andersson är journalist, föreläsare, författare och grundare av ToppTräningsresor. Hon är ambassadör för Cancerfonden och föreläser om sin livshistoria utifrån boken Jag ska inte dö idag, där hon berättar om att leva med cancer. Hon är en välkänd tv-profil med 13 år i Sportpanelen i SVT och har medverkat i bland annat På Spåret (semifinal) samt i SVT:s dokumentär om Ludmila Engquist (2024). Pamela har nominerats till Årets Krönikör och belönats med flera utmärkelser, däribland Journalistpriset av CancerRehabFonden, Årets Kurage och Årets Hälsohjälte. Hennes senaste bok, Din hälsa sitter i munnen, kom 2020. Hon är även ambassadör för Hudiksvall och organisationen Alexandra – för kvinnor och hälsa.


Profilbild på Freddie Nyholm

Freddie Nyholm

Freddie Nyholm är en av grundarna till Edge Dance Studios i Uppsala och en stjärna inom träningsvärlden! Han har i många år varit en självklar del av ToppHälsa/ToppTräningsresors träningsresor, där han med sitt engagemang och sin expertis lyfter deltagarna till nya nivåer. Oavsett om det handlar om explosiva Bootcamp-pass, kraftfull BodyCombat, harmonisk Balance eller dans fylld med glädje. Utöver det leder han klasser på Sats i Stockholm och arbetar även med mediaproduktion, där han kombinerar sin kreativitet och känsla för rörelse med film och digitalt innehåll. Genom att fånga energi och dynamik både på och utanför träningsgolvet skapar han material som inspirerar människor att hitta sin träningsglädje.


Susanne Gunnarsson

Susanne Gunnarsson

Susanne Gunnarsson, flerfaldig VM- och OS-medaljör i kanot, är en av Sveriges mest framgångsrika kvinnliga idrottare genom tiderna. Hon är dessutom ensam svensk om att ha tagit medalj på både kort- och långdistans – en unik bedrift som speglar hennes skicklighet och målmedvetenhet. Utöver sin idrottskarriär har hon medverkat i stora tv-program som Det största äventyret, Superstars, Mästarnas mästare och Fångarna på Fortet. Susanne är en sann idrottslegend och en inspirerande förebild.


My Nordgren

My Nordgren

My Nordgren är en erfaren och passionerad cyklist med flera Vätternrundor på meritlistan. Hon har varit ledare på flera cykelläger och till och med fått visa upp sina cykelkunskaper framför kameran under en filminspelning! Med många järn i elden är My alltid i rörelse – om det inte är landsvägscykeln som gäller så är det triathlon, simning, längdskidåkning, crossfit, hyrox eller dans som lockar. Dessutom är hon utbildad instruktör i medicinsk yoga. Hälsa är hennes stora drivkraft. Till vardags arbetar My som hälso- och sjukvårdskurator vid en läkarmottagning i Nora och Örebro. Där möter hon varje dag olika typer av människor och hjälper dem att må bättre, både i kropp och själ.


Titti Frykman

Titti Frykman

Titti Frykman är utbildad PT och friskvårdskonsulent med gruppträning som specialitet. Hon är oerhört allsidig och är utbildad för att köra allt från fitnesskonceptet Hyrox (världens just nu snabbast växande träningsform), AMP (Avancerad Motorisk Träning) och TRX till Kettebell, Moveoo, Soma Move och Crosschallenge. Titti brinner för att skapa träningspass där du inte bara svettas och blir starkare utan också går därifrån med ett leende på läpparna. Hennes mål är att du alltid ska få ut det bästa av dig själv – och samtidigt ha kul efter vägen!


Lars Rosencrantz

Lars Rosencrantz

Lars Rosencrantz är cyklist, cykelguide och passionerad triathlet med lång tävlingserfarenhet. Han är baserad på Gran Canaria och coachar triathleter och cyklister i Sverige och Europa. Sedan 15 år är han en del av ledarstaben för Svenska Triathlonförbundets träningsläger på Las Playitas. På meritlistan finns fem Ironman, flera snabba Vätternrundor och två Cape Epic i Sydafrika – ett av världens tuffaste MTB-etapplopp. Lars är uppskattad för sitt tekniska kunnande, sin erfarenhet och sin förmåga att skapa en positiv och inkluderande atmosfär för både nybörjare och erfarna cyklister.


Mimma Eriksson

Mimma Eriksson

Mimma Eriksson är gammal handbollsspelare från Hudiksvall som sadlade om till cyklist. Hon har cyklat Ride of Hope flera gånger för att samla in pengar till Barncancerfonden, bland annat Umeå-Stockholm (110 mil) och Lund-Stockholm (120 mil). På våra resor är hon med som cykelinstruktör.


Anna Norin - Toppträningsresor

Anna Norin

Anna Norin är handbolls- och hästtjejen från Glada Hudik som blev konsult och som i dag jobbar med KBT, samtal, utbildning och coaching. Hon har en fil kand i rehabiliteringsvetenskap samt pedagogisk utbildning. Anna är med och kör powerwalk på Playitas och har också en uppskattad föreläsning på en av kvällarna.



Om hotellet