Bluesun Alga
Hotell Bluesun Alga bjuder på skön semesterstämning med sitt perfekta läge vid strandpromenaden i Tučepi. Här finns ett fint poolområde med utsikt över havet. Hotellet erbjuder aktiviteter både dag- och kvällstid och vill du få upp pulsen kan du besöka hotellets gym.
Fakta och faciliteter
Om hotellet
Bluesun Alga är ett stort och fint hotell med bra läge invid strandpromenaden i Tucepi. Här finns ett poolområde med en saltvattenspool, en barnpool och en babypool. Solstolar och parasoller samt en trevlig poolbar. På stranden finns möjlighet att hyra solstolar och parasoller.
Bufférestaurang som serverar frukost och middag. À la carte-restaurangen Kastelet ligger nära stranden och serverar italienska och dalmatiska rätter och är öppen under högsäsong. Hygge Beach Bar serverar glass samt varma och kalla drycker. Flera barer.
Gym och bastu. Inomhuspool och jacuzzi. Dag- och kvällsaktiviteter. Barnklubb i hotellets regi med engelsk- och tysktalande personal.
Wifi ingår över hela hotellet. Butiker på hotellområdet. Sportcenter på gångavstånd. Observera att hotellområdet är stort och att det kan vara långa avstånd mellan faciliteterna.
Måltider
Ingår:
- Frukostbuffé
Mot tillägg:
- Halvpension (frukost- och middagsbuffé)
- Helpension (frukost-, lunch- och middagsbuffé) inklusive måltidsdryck.
När vuxna köper till halvpension äter barn 2-11 år gratis.
Alla hotell, Tucepi
Villa Marija
Villa Marija är ett mindre hotell som ligger nära hamnen i Tucepi. Njut av solen på takterrassen, bada vid klapperstensstranden eller snöra på vandringskängorna och ta dig till vandringslederna i Biokovobergen. Sommartid bjuder Tucepi dessutom på konserter och festivaler av olika slag.
Tamaris
Välkommen till Tamaris, ett av våra mest omtyckta hotell längs Makarska rivieran. Tamaris ligger precis intill strandpromenaden i Tučepis utkant och har en av rivierans finaste och mest omtyckta restauranger. Familjen som äger och driver hotellet gör verkligen allt för att gästerna ska trivas, vilket gör det till en älskad medlem i vår Apollo Mondo Local-familj.
Flora
Välkommen till Flora, ett mysigt lägenhetshotellet med vuxen atmosfär, nära Tucepis vackra klapperstensstrand. Här väntar lugna dagar vid poolen, eller varför inte besöka hotellets lilla konoban där du kan prova kroatiska viner? På hotell Flora kan du även hyra cyklar så du enkelt kan ta dig till någon av de fina små stränderna längs Makarska rivieran.
Villa Mare
Med det dramatiska bergsmassivet Biokovo bakom, och det klarblåa Adriatiska havet framför hotellet kommer du garanterat att få en minnesvärd vistelse på Villa Mare. Här kan du njuta av lata dagar på den sköna stranden och koppla av på rummets balkong när kvällen kommer. Välkomna!
Bluesun Neptun
Bluesun Neptun är ett trevligt All Inclusive-hotell, beläget direkt ovanför stranden, strax utanför Tucepi. Här finns ett stort härligt poolområde med en pool och en stor barnpool för familjens minsta. Längs stranden finns en strandpromenad som skuggas av pinjeträd och är perfekt för morgonpromenaden. Aktiviteter för såväl stora som små.