Cook's Club Alanya
Här möts du av en avslappnad atmosfär, snygga rum med industriell design, en restaurang som serverar fräsch, smakrik mat och en bar med stilrena, välsmakande drinkar. De genomtänkta detaljerna ger hotellet en helt unik känsla. Välkommen till Cook's Club Alanya – ett modernt och trendigt hotell för gäster över 12 år.
Cook’s Club Alanya, ett modernt hotell med urban atmosfär och det självklara valet för dig som vill bo i en trendig miljö där bra mat och snygga cocktails erbjuds från morgon till kväll. Hotellet består av flera byggnader och Apollo har rum i alla byggnader. Receptionen och huvudbyggnaden ligger på ena sidan av huvudvägen och förbinds med resterande hotellområde via en gångtunnel under vägen.
Cook's Club Alanya har tre poolområden Relax, Chill och Joy med härliga hang outs. Bekväma solstolar under skuggande parasoller att låna runt poolerna finns liksom på Kleopatrastranden, precis vid hotellet. Pool- och strandhanddukar finns att låna, och vill du byta den under veckan är det möjligt mot en mindre kostnad.
I hjärtat av hotellet ligger The Cantina - en restaurang men fartfylld atmosfär, fylld av färska lokala råvaror och internationella smaker. Här finns allt från klassiska rätter till veganska smaksensationer. Hotellets à la carte-restaurang The House of Bohem serverar både lokala och internationella rätter. Allt från pizza till äkta turkisk mat tillagas i den vedeldade ugnen. Hotellet har även en Irish Pub, Mexican Pub och en våffelrestaurang. Vid poolen kan du smutta på cocktails och färska juicer från Captain Cook's Bar samtidigt som du njuter av musik som spelas av handplockade DJ:s. Är stranden ditt ställe är det inte långt att gå för snacks eller en god lunch. Vid lunchtid öppnar Captain Cook's Terrace för alla. Prova på hotellets Rage room eller utmana dina vänner i virtuella verkligheter i spelrummet. Vid gymmet finns även en inomhuspool som får användas utan avgift.
Wifi på hela hotellet ingår. Musik och folklivet från barer och restauranger kan uppfattas som störande. Till närmsta centrum är det 300 meter, till hamnen i Alanya är det ca 1,5 kilometer. Genomfartstrafik som kan uppfattas som störande.
Måltider
Ingår
Frukostbuffé
Mot tillägg
Halvpension (frukostbuffé och middag)
All Inclusive
All Inlcusive Ultra
All Inclusive
Vid All Inclusive mot tillägg ingår:
Frukostbuffé i restaurang The Cantina, kl. 07.30-10.30
Frukosttallrik i restaurang The Cantina, kl. 10.00-11.00
Glass från Ice Cream Station under dagen
Lunch i restaurang The Cantina, kl. 12.30-15.00
Middag i restaurang The Cantina, kl. 18.30-22.00
Obegränsat med lokala förfriskningar, öl, vin och drinkar, kl. 10.00-22.00
Vid All Inlcuisve Ultar ingår dessutom:
Ett urval av snacks i restaurang The Cantina, kl. 11.00-12.00
Ett urval av snacks i restaurang The Cantina, kl. 15.00-16.00
Ett urval av snacks i The Mexican Pub, kl. 16.00-17.0
Obegränsat med lokala förfriskningar, öl, vin och drinkar, kl. 10.00-00.00
Frukt och chips till drycken i Capatin Cook's Bar, kl. 10.00-00.00
En à la carte-middag på The Cantina, House of Bohem, The Irish Pub eller The Mexican Pub, bordsreservation krävs en dag i förväg.
20 % rabatt på mat på House of Bohem, Mexican Pub och Irish Pub
Deltagande i de dagliga sportaktiviteterna
Tillgång till Bar Workshop-event
Observera att ändringar kan förekomma. Som identifikation är det obligatoriskt att bära hotellets armband. All Inclusive gäller till kl. 12.00 på avresedagen.
Bra att veta
Captain Cook's Terrace på stranden är öppen för allmänheten vid måltiderna, så även barn kan förekomma bland restauranggästerna.
Hotell för vuxna
- Klassificering minst 3+
- Hög kundnöjdhet
- Wifi i allmänna utrymmen
Faciliteter
Pool
All inclusive erbjuds
Gym
Wifi på rummet
Restaurang
Bar
Läge
Turkiet, Alanya
Strandläge, 1 km till centrum
Omdömen
"Vistelsen på hotellet var fantastisk, jag rekommenderar det av hela mitt hjärta ♥️ Personalen var helt underbar, hälsningar till Mert och Ah..."
"Allt är toppen med hotellet, läget, personalen, servicen "

































