Atlantic El Tope
Atlancic El Tope ligger perfekt till i Puerto de la Cruz med vacker utsikt över både havet, staden och berget Tejde. Koppla av vid poolen eller ta ett bad från den svarta lavastranden Playa de Martiánez eller de kända havsbassängerna Lago Martiánez. Boka till halvpension eller All Inclusive för sköna dagar på ett trevligt hotell.
Fakta och faciliteter
Om hotellet
Atlantic El Tope ligger på gångavstånd till både stranden, shoppningcentra och stadens stora utbud av restauranger, barer, nöjen och havsbassängerna Lago Martiánez.
Från hotellets poolområde kan du njuta av en fin utsikt över Puerto de la Cruz, havet och naturligtvis Teneriffas stolthet, berget Tejde. Solstolar och parasoller samt poolhanddukar mot deposition.
Atlantic El Tope har en bufférestaurang där en buffé dukas upp för frukost, lunch och middag. I hotellets poolbar serveras dryck och snacks under dagen och i lobbybaren kan du ta en fördrink till middagen eller en drink innan nattens nöjen tar vid.
Till Plaza de Charco är det drygt en kilometer där du hittar små fina torg, kyrkor, trevliga tapasbarer och ett rikt vardagsliv.
Måltider
Ingår:
- Frukostbuffé
- Nyårsmiddag
Mot tillägg:
- Halvpension (frukost- och middagsbuffé)
- All Inclusive
All Inclusive
Vid All Inclusive mot tillägg ingår:
- Frukostbuffé, kl. 07.30-10.30
- Lunchbuffé, kl. 13.00-15.00
- Middagsbuffé, kl. 18.00-21.00
- Snacks i poolbaren, kl. 10.30-18.00
- Obegränsat med lokala förfriskningar, öl, vin och drinkar, kl.10.30-23.00.
Observera att ändringar kan förekomma. Som identifikation är det obligatoriskt att bära hotellets armband. All Inclusive gäller från kl. 11.00 på ankomstdagen till kl. 12.00 på avresedagen.
Alla hotell, Puerto de la Cruz
Botanico
Femstjärniga Botanico i Puerto de la Cruz är ett lyxigt hotell med exklusiv atmosfär. Här väntar lugna dagar i den prunkande trädgården, härliga behandlingar på hotellets prisbelönta spa och total avkoppling. Hotellet tillhör gruppen "The Leading Hotels of the World", och du kommer snart förstå varför.
Valle Mar
Valle Mar är ett litet, stiligt cityhotell, mitt på strandpromenaden i Puerto de la Cruz. På hotellets tak finns ett litet poolområde med härlig utsikt, och vill du ha riktigt stora pooler ligger Lago Martianez med sina spektakulära havsvattenpoolerna nära. Efter en kvällsdrink i hotellbaren finns det inget bättre än att strosa runt i Puerto de la Cruz och njuta av små parker med färgglada planteringar, vackra byggnader eller slå sig ner på torget Plaza Charco för en god drink eller en paella.
Bahia Principe Sunlight San Felipe
Bahia Principe Sunlight San Felipe är ett omtyckt hotell med ett härligt läge nära de stora saltvattenspoolerna Lago Martiánez och stranden i Puerto de la Cruz. Poolområdet, avkopplande spabehandlingar, tre restauranger och det centrala läget är några av sakerna som gör att både par och familjer trivs så bra här.
Teneguia
Teneguia är ett enkelt, och trevligt lägenhetshotell med toppenläge i Puerto de la Cruz. Här bor du mellan lavastranden Playa Jardín och torget Plaza del Charco, där lokalborna själva gärna slår sig ner för att njuta av folklivet, en kopp kaffe eller en god paella. Ett dopp i den uppvärmda poolen är alltid skönt efter en dag på stan. Här bor du i tvårumslägenheter och du kan själv välja om du vill laga lite lättare rätter i lägenheten eller upptäcka stadens alla restauranger.
Dragos del Norte
Moderna lägenhetshotellet Dragos del Norte ligger i ett fridfullt område i Puerto de la Cruz, Teneriffas äldsta och charmigaste turiststad. Hotellet omges av en trädgård. Bor du på Dragos del Norte har du promenadavstånd till den gamla stadskärnan, den svart lavastranden och flera restauranger.
Be Live Experience Orotava
Be live Experience Orotava är ett modernt hotell med utsikt över havet eller bergen. Läget är det bästa, centralt och med gångavstånd till den svarta sandstranden. Här bor du i fräscha rum, har frukostbuffé inkluderat i priset och har möjlighet att köpa till måltider.
Be Smart Florida Plaza
Hotell Be Smart Florida Plaza ligger i hjärtat av gamla stan i Puerto de la Cruz. Härifrån är det enkelt att uppleva stadens charm och upptäcka små smultronställen. Hotellets takterrass har en pool och varifrån vyerna över havet och staden är betagande.
AF Valle Orotava
Välkomna till AF Valle Orotava Hotel, ett modernt hotell i hjärtat av Puerto de la Cruz på Teneriffa. Detta fräscha hotell lockar med en härlig takterrass med två pooler, en med utsikt mot Teide och med utsikt över havet. Det finns också en poolbar här om du vill slå dig ner och njut av utsikten och solen.