Hotel 1800

Parga, Grekland

Mitt i Pargas historiska hjärta väntar Hotel 1800 – ett hotell där tidlös charm möter modern komfort. Bland de venetianska gränderna gömmer sig den vackra byggnaden från 1870, varsamt renoverad och förvandlad till en intim oas med bara fem unika lägenheter. Här njuter du av lugn och avskildhet på en stenlagd innergård under ett skuggande citronträd, samtidigt som stadens restauranger, butiker och stränder ligger, bokstavligen, runt hörnet. Hotellet välkomnar gäster över 16 år.


  • Unika hotellupplevelser
  • Genomtänkt helhet och atmosfär
  • Noga utvalda av Apollo
  • Alltid minst 3 stjärnor
Läs mer om Apollo Mondo One Of A Kind

Faciliteter

  • Wifi på rummet


    Läge

    Grekland, Parga

    550 m till stranden, 0 m till centrum


    6.1
    Enkelt & bra8 omdömen

    Städning

    7.9

    Service

    4

    Förväntningar

    5.5

    Rum / lägenhet

    6.4


    Jens, Danmark
    2026-05-26
    5/10
    Läge
    Ingen bemannad reception, dåligt wifi
    Omdömet är översatt från Danska av AI
    Lidvor, Norge
    2026-05-25
    3/10
    Stor
    Ta bort det hotellet. Förstör inte Apollos rykte med det hotellet. Ingen att vända sig till. Ägarna är opålitliga och inte identifierbara! ☹️
    Omdömet är översatt från Norska av AI
    Gunhild, Sverige
    2026-05-25
    10/10
    - Atmosfär, - Tillgänglighet & läge, - Dagligt underhåll/städning av professionell och kunnig personal.
    Kombon av; en liten central lägenhet, i de gamla kvarteren.
    Elsebeth, Danmark
    2026-05-22
    6/10
    Läge
    Vi hade inte förväntat oss att bo på andra våningen efter ett samtal med Apollo innan avresa. Trappan upp till lägenheten var "giftig", och inte för människor utan muskelkraft, som måste transportera en resväska på cirka 17 kilo nedåt vid hemresan. Tänk om vi hade skadat oss under denna transport.
    Omdömet är översatt från Danska av AI

    4.2
    12 omdömen