Villa Anemos Aeriko
Fantastisk havsutsikt, en privat pool och vackra möbler väntar dig på Villa Anemos Aeriko. Precis vid Lefkas kust befinner du dig på det bästa stället att koppla av under den berömda grekiska solen och uppleva sann lugn och ro.
Ta ett dopp i det uppfriskande blå vattnet i din privata pool som ligger i slutet av trädgården. Med träd som växer precis bakom den täckta trädäcket kan du simma några längder i skuggan utan att behöva oroa dig för att fånga solen. Men om du vill ha en solbränna kan du slå dig ner i solstolarna och njuta av solstrålarna som strålar ner på dig. Du kommer att ha svårt att hitta mycket bättre utsikt än den från balkongen som vetter mot framsidan, med det vidsträckta havet som stirrar tillbaka på dig strax på andra sidan häcken.
Paralia Agios Ioannis-stranden på andra sidan vägen är ständigt så populär bland både lokalbefolkningen och semesterfirare och den perfekta platsen att koppla av och tillbringa eftermiddagarna. Lyssna på vågornas brus när de sakta rullar in, känn den uppfriskande havsbrisen när den viskar genom luften och befann dig i paradiset du har drömt om. För kvällarna behöver du inte leta längre än till Varkó Summer Restaurant and Bar som ligger alldeles intill. Koppla av med en svalkande drink i handen och se solen sjunka ner under den klara horisonten.
För äventyr längre bort ligger Lefkas stad en kort bilresa bort, med sina butiker, barer och restauranger, alla redo att utforskas och upplevas. Ta med hela familjen och alla dina vänner tack vare de intilliggande villorna, vilket ger dig en ursäkt att ha ditt eget privata utrymme samtidigt som du är bredvid dina nära och kära. Allt detta och mer väntar på dig på Villa Anemos Aeriko.
Allmän information
Antal sovrum: 2
Antal badrum: 2
Antal mottagningsrum: 1
Max antal personer: 4
Incheckning kl. 16:00
Utcheckning kl. 10:00
Husdjur är inte tillåtna
Rökning är inte tillåten
Handdukar ingår
Sängkläder ingår
Bottenvåning
Vardagsrum / Matsal / Kök
Bekväm sittgrupp, satellit-TV med några engelska kanaler, matplats, ugn, spishäll, mikrovågsugn, kyl och frys, diskmaskin, luftkonditionering, dörrar till terrass, tvättmaskin
Badrum
Badkar med dusch, handfat, toalett
Första våningen
Sovrum 1
Dubbelsäng, Luftkonditionering, Balkong
Sovrum 2
Enkelsängar, luftkonditionering, balkong
Duschrum
Dusch, handfat, toalett
Utomhus
Terrass
Täckt terrass, Möjligheter till matsal utomhus, Öppen terrass, Solstolar, Tegelgrill, Gräsmatta
Parkering
Parkering utanför vägen
Pooler
Privat utomhuspool
Poolstorlek: 7m x 4m Pooldjup: 0,9m - 1,7m, Stegeåtkomst, Dusch vid poolen
Bra att veta
För att komma till villan finns en 200 cm bred stig tillsammans med ett trappsteg. Ytterdörren har en bredd på 85 cm, medan dörren till terrassen är 90 cm bred. Terrassen är mestadels plan, men består av en blandning av ytor, inklusive gräsmatta, altan, kakel och trappstenar. Inuti finns inga sovrum på bottenvåningen. Det finns 16 trappsteg till första våningen där dörren till dubbelrummet är 78 cm bred och dörren till badrummet är 65 cm bred. Dörren in till kök/matplats är 65 cm bred och dörren in till vardagsrummet är också 95 cm bred. *Observera att även om vi har gjort allt för att säkerställa att informationen som lämnas är korrekt, kan fel uppstå och om du behöver mer specifik information om villan, tveka inte att kontakta oss.
Observera att denna fastighet har invändiga horisontella räcken (stegeeffekt). Se till att barn inte klättrar och håll uppsikt över dem hela tiden.
Faciliteter
Pool
Wifi på rummet
Läge
Grekland, Lefkas
50 m till stranden,












