Hampton by Hilton Marjan Island
Sol, stil och strandliv – välkommen till Hampton by Hilton Marjan Island! Här möts du av gyllene sand, turkost vatten och en semesterkänsla som sitter i länge. Med sitt läge direkt vid havet på exklusiva Marjan Island bjuder hotellet på en perfekt mix av avkoppling, aktiviteter och smakupplevelser – allt i en modern och familjevänlig miljö.
På Hampton by Hilton Marjan Island väntar ett härligt poolområde med en infinitypool som smälter samman med horisonten, och direkt vid hotellet finns en 750 meter lång privat sandstrand med utsikt över Persiska viken. Solstolar, parasoller och handdukar finns att låna vid såväl stranden som poolen. Vid poolområdet finns även en barnpool och en poolbar.
På hotellet finns en bufférestaurang och två à la carte-restauranger, Karma Kafe by Buddha-Bar som serverar asiatiska rätter och Claw BBQ som specialiserat sig på grillade rätter i amerikansk stil. Bordsreservation krävs i à la carte-restaurangerna. Det finns en bar i lobbyn som serverar drycker och enklare rätter. På stranden finns även en populär food truck, Surf's up, som erbjuder enklare lunchrätter.
Vill du träna under semestern finns ett gym och på stranden kan du spela beachvolley. För ditt välmående finns ett spa med åldersgräns 16 år som erbjuder olika behandlingar samt bastu och ångbastu - allt mot avgift. För de yngre resenärerna finns en barnklubb för barn 4–11 år i hotellets regi med engelsktalande personal och här får även ungdomar från 12 år hänga, träffa kompisar och ha kul.
Ca 8,5 kilometer till Al Hamra Mall och ca 30 kilometer till centrala Ras Al Khaimah. Till Dubai är det ca 90 kilometer. Hotellet har en shuttle bus till och från Al Hamra Mall - utan kostnad och ska förbokas.
Måltider
Ingår
Frukostbuffé
Nyårsmiddag
Mot tillägg
Halvpension (frukost- och middagsbuffé)
Helpension (frukost-, lunch- och middagsbuffé)
All Inclusive
När vuxna köper till måltidspaket hemifrån äter barn under 12 år utan kostnad.
All Inclusive
Vid All Inclusive mot tillägg ingår:
Frukostbuffé, kl. 06.00-10.30
Lunchbuffé, kl. 12.30-15.00
Middagsbuffé, kl. 18.30-22.00
Obegränsat med lokala förfriskningar, öl, vin och drinkar från kl. 12.00-24.00.
Observera att ändringar kan förekomma. Som identifikation är det obligatoriskt att bära hotellets armband. All Inclusive startar med lunch på ankomstdagen och avslutas med frukost på avresedagen. Vid sen ankomst kan lunchen i stället intas på avresedagen.
Bra att veta
Byggnation pågår bredvid och bakom hotellet. Bygget, som förväntas vara klart april 2026, kan uppfattas som störande
För att få checka in på detta hotell måste minst en person per rum vara över 21 år
Säsongsinformation
Faciliteter
Pool
Barnpool
All inclusive erbjuds
Gym
Wifi på rummet
Restaurang
Bar
Läge
Förenade Arabemiraten , Ras al Khaimah
Strandläge, 30 km till centrum
Omdömen
"Semester mars månad. Fantastisk plats. Det är Varmt och fint. Trevliga människor Tack så mycket Nishanela and Asaar för en super bra service..."
"Trevlig, hjälpsam personal. Rent och fräscht"