Sol Nessebar Mare Bay
På Sol Nessebar Mare Bay kan alla badglada se framemot härliga två härliga poolområden, ett vattenland för de minsta och ett stort vattenland för hela familjen. Föredrar du att bada i havet så är det ett stenkast bort.
Fakta och faciliteter
Om hotellet
Sol Nessebar Mare Bay består av två byggnader, Mare och Bay, som ligger ett par hundra meter från varandra. Hotelldelarna delar faciliteter, men måltider, barer och poolerna får endast användas på den hotelldel du bor.
Poolområdet på Bay har en pool med en grundare del för de minsta barnen, och poolområdet på Mare har en pool och en stor separat barnpool samt en mindre pool med två vattenrutschkanor för de minsta barnen. Det finns två inomhuspooler, en på varje hotelldel.
För hela familjen finns ett stort och härligt vattenland med fyra pooler, varav en stor barnpool. Totalt finns det sju vattenrutschkanor, varav två för de minsta barnen. De fem största kanorna måste man vara 120 centimeter eller längre för att åka och de två mindre får man inte vara längre än 120 centimeter för att åka. Vattenlandet är öppet från början av juni till slutet av september, allt beroende på väder och temperatur.
Poolhanddukar mot deposition. Gratis solsängar och parasoller vid poolområdena, på vattenlandet och på solterrassen mellan Mare och Bay. Det finns även en poolbar vid varje poolområde.
Huvudrestaurangerna i Mare och Bay serverar frukost-, lunch- och middagsbufféer. Det finns en japansk bar, Umi, som serverar sushi och tempura kvällstid. I Malecon Bar på Bay serveras det tapas, sangria och drinkar. Tyska specialiteter och öl serveras i Der Biergarten.
På grannhotellet Sol Nessebar Palace finns ett gym som får användas gratis. Där finns även ett spa med jacuzzi, hamam, ångbastu och bastu - allt mot avgift.
Hotellets egna aktivitetsvärdar anordnar varje dag olika aktiviteter, till exempel aerobics och vattengymnastik. Underhållning kvällstid. Här kan du också spela tennis, basket, boule, minigolf, bordtennis, fotboll, biljard och volleyboll.
Hotellets engelsktalande personal har en barnklubb för barn från 4 till 11 år. Det finns även en lekplats.
Gratis wifi i receptionsområdet. Trappor till stranden. På stranden finns solstolar att hyra och det går båtar till Nessebar (endast i högsäsong och mot avgift). Lokaltrafik.
Måltider
All Inclusive ingår.
All Inclusive
- Frukostbuffé, kl. 7.30-10.00, i huvudrestaurangen.
- Lunchbuffé, kl. 12.30-14.30, i huvudrestaurangen.
- Middagsbuffé, kl. 18.00-21.00, i huvudrestaurangen.
- Snacks som pizza, hamburgare, sallader och glass, kl. 10.00-17.00, i poolbarerna.
- Glass, kl. 11.00-16.30 - juni till mitten av september, i Ice Pavilion.
- Panini, kl. 11.00-15.00, i Bar Embarcadero.
- Snacks och öl, kl. 11.00-18.30 och 20.00-23.00 i Der Biergarten.
- Öl, kl. 16.00-23.00, i Der Biergarten.
- Kaffe, te och smörgåsar, kl. 11.00-18.30 och 20.00-23 - juni till mitten av september, i Bar Embarcadero.
- Paella, kl.12.00-15.00 - juni till mitten av september, i restaurangen Paellador Levante.
- En valfri middag per vecka, kl. 18.30-21.30, i den italienska restaurangen Osteria del Golfo. Bordsreservation krävs.
- Sushi, kl. 20.00-22.00 - juni till i början av september, i Umi Japanese Corner. Bordsreservation krävs.
- Middag, kl. 20.00-22.30, i den spanska restaurangen Taperia Malecon. Bordsreservation krävs.
- Der Biergarten är öppen kl. 11.00-18.30 från mitten av maj till slutet av september och serverar traditionella tyska rätter.
- Middag, kl. 18.30-21.30 - slutet av maj till mitten av september, i den italienska restaurangen Osteria del Golfo. Bordsreservation krävs.
- Långbyxor för krävs kvällstid i alla restauranger.
- Obegränsat med förfriskningar, öl, vin och lokala drinkar, kl. 10.00-23.00.
Observera att ändringar kan förekomma. Som identifikation är det obligatoriskt att bära hotellets armband. All Inclusive gäller till kl. 12.00 avresedagen.
Alla hotell, Nessebar
Sol Nessebar Palace
Sol Nessebar Palace är ett härligt All Inclusive-hotell och har nåt för alla i familjen. Här finns ett stort poolområde, aktiviteter, vattenpark och ett härligt spa.
Paradiso
Hotell Paradiso har ett fint poolområde med havsutsikt. Låt dig lockas av läget som ger dig både charmiga Nessebar med sina smala kullerstensgränder och den breda sandstranden i det mer livliga Sunny Beach. Atmosfären på hotellet är vuxen men hotellet välkomnar alla åldrar.