R2 Buganvilla Hotel & Spa
R2 Buganvilla ligger strax ovanför den långa och härliga stranden i Jandia som är gjord för långa promenader. På hotellet kan du koppla av i tre uppvärmda pooler, varav en för familjens minsta och en pool finns i hotellets spa. All Inclusive ingår för en avkopplande och bekväm semester. Från hotellet kan du se det vackra fyrtornet i Morro Jable och till själva fiskebyn Morro Jable är det ca 2 kilometer, som du kan nå via strandpromenaden.
R2 Buganvilla Hotel & Spa har ett poolområde med en pool och en barnpool samt två jacuzzin. Båda poolerna är uppvärmda från november till april till ca 22 grader. Pooltemperaturen kan dock sjunka några grader på morgnar, kvällar och vid dåligt väder. Solstolar och parasoller samt en pool- och snackbar som serverar dryck och lättare måltider under dagen. Poolhanddukar ingår.
I hotellets bufférestaurang kan du äta frukost, lunch och middag. Hotellet har även en á la carte-restaurang som är öppen några kvällar i veckan. Vårdad klädsel, långbyxor för män.
Tränar gör du i hotellets gym (åldersgräns 18 år) och några dagar i veckan anordnas det vattengympa, annars passar den långa stranden bra för en löprunda då den sträcker sig flera mil norrut. Du kan även spela bordtennis, dart och prova på bågskytte. Biljard mot avgift. Barnklubb i hotellets regi med engelsktalande personal. Lekplats.
Till hotellets spa är gäster över 18 år välkomna och här finns bastu, ångbastu, jacuzzi och en uppvärmd inomhuspool samt spabehandlingar och massage, allt mot avgift.
Wifi ingår över hela hotellet. Trafikerad väg måste korsas för att nå stranden. Ca 2 kilometer till centrum av Morro Jable.
Måltider
Ingår
All Inclusive
Julmiddag (25/12)
Nyårsmiddag
All Inclusive
Vid All Inclusive ingår:
Frukostbuffé, kl. 08.00-10.30
Kontintental frukost, 10.30-12.30
Snacks i poolbaren, kl. 10.30-18.00
Lunchbuffé, kl. 13.00-15.00
Middagsbuffé, kl. 18.00-21.00
Obegränsat med lokala förfriskningar, öl, vin och drinkar i någon av hotellets barer, kl. 10.30-24.00
Observera att ändringar kan förekomma. Som identifikation är det obligatoriskt att bära hotellets armband. All Inclusive gäller från kl. 11.00 på ankomstdagen till kl. 12.00 på avresedagen.
Faciliteter
Barnpool
Pool
All inclusive erbjuds
Gym
Wifi på rummet
Restaurang
Bar
Läge
Spanien, Kanarieöarna, Fuerteventura, Jandía
450 m till stranden, 1.8 km till centrum
Omdömen
"Lugnt och trevligt hotell med hög genomsnittsålder på gästerna. Rent och snyggt överallt Trevlig personal. Bra all inklusive med extra plus ..."
"Läget, rent och fräscht, "

CUSTOMER CHOICE AWARD
Hotellet har fått utmärkelsen inom sin klass och kategori baserat på våra egna gästers kundnöjdhet.