B bou Hotel Cortijo Bravo
På en kulle, omgiven av cypresser, avokadoträd och doftande lavendel, i bergen mellan Málaga och Nerja, ligger B bou Hotel Cortijo Bravo som en gnistrande juvel. Det stilla lugn som råder här gör det enkelt att koppla av och njuta av den utsökta maten, svalkande dopp i poolen eller vandringar i den natursköna omgivningen. Att detta är ett av våra noga utvalda Apollo Mondo One of a Kind-hotell, där varje detalj är skapad för en unik upplevelse, är lätt att förstå!
Vill du bo i en vacker oas där lugnet och vacker natur omfamnar dig – då ska du välja härliga B bou Hotel Cortijo Bravo. Bada i poolen, sola på terrassen, vandra i omgivningarna, besök en vingård, cykla, äta gott eller ta en biltur till Benamocarra, Véles Málaga, Nerja eller Málaga – möjligheterna är oändlinga. Hotellet är också en bra utgångspunkt för att upptäcka Andalusiska prälor som Alhambra och Sevilla.
En andalusisk pärla i lantlig miljö
Huset har sitt ursprung i en lantgård från 1800-talet och hotellet är en hyllning till klassisk andalusisk arkitektur med innergård, marmorpelare och fontän, en plats där lugn och estetik möts. Rummen har klassisk inredning med enastående utsikt över landskapet och många rum har läckra detaljer som en himmelsäng. Hotellets pool hittar du i trädgården, och här finns solstolar, parasoller och poolhanddukar.
Njut av kreativa och traditionella spanska rätter
Restaurangen serverar traditionella spanska rätter med moderna inslag, ofta på terrassen med panoramavyer. Här kombineras lokala råvaror med kreativitet. Är du i behov av laktos- och/eller glutenfria rätter kan hotellet hjälpa till mot förfrågan. Detsamma gäller vegetariska och veganska alternativ.
Övrigt om hotellet
Wifi ingår på hela hotellet. Vill du hyra bil, vilket vi rekommenderar, erbjuder hotellet en kostanadsfri pareringkan.
Till Benamocarra är det 4 kilometer, till Vélez Màlaga drygt 5 kilometer och till Costa del Sols stränder 7 kilometer. Till Malaga är det 40 kilometer och till Malagas flygplats 55 kilometer.
Måltider
Ingår
Frukostbuffé
Julmiddag 24/12
Nyårsmiddag
Mot tillägg
Halvpension (frukostbuffé och middag)
Helpension (frukostbuffé, lunch och middag)
- Unika hotellupplevelser
- Genomtänkt helhet och atmosfär
- Noga utvalda av Apollo
- Alltid minst 3 stjärnor
Faciliteter
Bar
Pool
Restaurang
Läge
Spanien, Costa del Sol, Nerja, Benamocarra & Viñuela
7 km till stranden, 4 km till centrum
Omdömen
"La ubicación , el entorno, la tranquilidad (a pesar de las bodas) y sobre todo el servicio de restauración de 10, tanto por la calidad y var..."























