Skidåkning i Italienska Alperna
Snöiga toppar i Alagna, Italien
Två skidåkare på topptur i Alagna

Women Freeride Weekend med Systrar i Bergen

Alagna, Italien

Varmt välkommen till vår offpistresa till Italienska Monterosa Ski och alpbyn Alagna!

Om veckan

Systrar i bergens offpistweekend i Alagna erbjuder magisk skidåkning i stora berg. Utöver heldagar fyllda med fantastisk skidåkning får du också njuta av god mat och dryck, storslagen natur, varm gemenskap och stillsamma kvällar i den charmiga alpbyn Alagna.

I Monterosa ski finns offpiståk som på få andra platser! Med den högsta liften Indren kan du nå 1000 fallhöjdsmeter offpist-åkning omgiven av bergstoppar uppåt 4000 höjdmeter. Skidsystemet erbjuder pistad skidåkning från topp till dal på 1700 höjdmeter med en bra blandning av väl preparerade pister för skidentusiaster.

Systrar i bergen kommer att visa gruppen runt det fantastiska skidområdet Monterosa Ski och dela med sig av sina bästa tips om allt från favoritbackar till restauranger och andra guldkorn. De lokala bergsguiderna är ansvarig för att på ett säkert sätt ta med våra grupper ut i offpist-skidåkning. Totalt har vi tre och en halv skiddag tillsammans varav två dagar som leds av lokala bergsguider.

Positiv atmosfär, härlig gemenskap och skidglädje är fokus denna resa! Vi bor tillsammans på det charmiga hotell Cristallo, med endast en kort promenad från liften.

Obs! Liftkort ingår inte i priset utan köps på plats.

Vem kan delta?

Denna resa passar för dig som är van skidåkare och som har provat eller som vill lära dig att åka skidor eller snowboard i offpist. Du behöver inte vara expert för att kunna delta då vi kommer att kunna dela in oss i mindre grupper för tillfällen som leds av lokala bergsguider.

Det är vanligt att deltagare reser själva och i sällskap på Systrar i bergens resor för att möta likasinnade och ta del av en härlig gemenskap.

Infomation om veckan

Pris: 21 995: - Datum: 10-14 mar 2027 Hotell: Cristallo Avreseorter: Stockholm

Detta ingår

  • Flyg tur/retur

  • Bagage + skidbagage

  • Transfer

  • Del i dubbelrum

  • Välkomstmiddag

  • 2 dagar med bergsguide

  • Ledarledda aktiviteter

  • Digitalvälkomst möte med Systrar i bergen innan resan

*Obs! Liftkort ingår inte i priset utan köps på plats. Turistskatt tillkommer även.

Begränsat antal platser!

Kontakta oss: sports@apollo.se


Om instruktörerna

Johanna Nygård i skidbacken

Johanna Nygård

Från Systrar i bergen kommer Johanna Nygård att delta på denna resa. Johanna, som grundade Systrar i bergen AB 2016, är en passionerad skidåkare som älskar att sprida sin skidglädje! Vintertid arbetar hon med skidåkning och coachning i Engelberg, Schweiziska alperna, och framåt våren med topptursguidning i nordligaste Skandinavien. Hon har arbetat som skidinstruktör och guide de senaste 10 åren.

Hennes mål på denna resa är att du som deltagare ska njuta av massa rolig skidåkning, må gott i den italienska atmosfären, äta god mat och landa en stund i bergen.



Om hotellet