
Calisthenics & Handstand camp
Josephine & Lise
Delta i gästinstruktörerna Josephine och Lises pass under din vistelse på något av våra sporthotell. Läs mer om Josephine & Lise som coacher, vad för träning de kommer att bjuda på och vilka hotell de gästar nedan. För att delta med våra gästinstruktörer krävs ingen anmälan. All träning med våra gästinstruktörererna är inkluderad för dig som bor på aktuellt hotell under den aktuella veckan för gästspelet. Se vilka datum gästinstruktörerna är på plats på respektive hotell och boka nedan.
Datum & hotell:
7-14 dec 2024, Monte Feliz Gran Canaria
Om instruktörerna
Om Josephine: Mitt namn är Josephine Lydolph. Jag är personlig tränare och ägare av träningsstudion Movement with Lydolph i Köpenhamn där jag undervisar och motiverar andra inom calisthenics, funktionell träning, handstående och rörlighet. I mitt arbete med mina klienter betonar jag funktion framför utseende. Därför arbetar vi oftast mot fysiska mål som pull-ups, L-sit, handstående, pistolsquat osv istället för önskan om synliga magrutor, större rumpa eller liknande. Mina klasser präglas av en lekfull inställning till rörelse, att träning ska vara roligt och utmanande på ett sätt som gör att man helt glömmer hur jobbigt det kan vara.
Jag undervisar bland annat i grundläggande styrkebaserad calisthenics/funktionell träning, calisthenics-färdigheter såsom L-sit, backlever osv, handstående och rörlighetsträning.
Följ Josephine på Instagram @josephinelydolph
Om Lise: Mitt namn är Lise och jag är utbildad personlig tränare och idrottslärare vid Paul Petersens idrottsinstitut. Sedan 2014 har jag undervisat i en bred variation av aktiviteter och åldersgrupper. Allt från dans, cheerleading och klassiska träningspass som zumba och step samt styrketräning, yoga, rörlighet och löpning. Min stora passion är lekfull träning, kombinerat med känslan av att känna sig stark! Mitt mål är att hjälpa dig att förbättra din kondition och känna dig stark och full av kraft i vardagen. Jag försöker sprida glädjen för rörelse till alla som deltar i mina träningspass och jag hoppas att jag också får lov att inspirera just dig på din fortsatta träningsresa!
Calisthenics fullbody en form av träning där man använder sin egen kroppsvikt som motstånd. I calisthenics jobbar vi framförallt med styrka, smidighet och kroppskontroll.
Mobilitet är passet för dig som vill springa snabbare, hoppa högre, kunna göra djupare knäböj, lyfta vikter mer effektivt och förbättra din allmänna rörlighet. Mobilitetsträningen innefattar statiska och dynamiska rörlighetsövningar.
Calisthenics skills är passen där vi fokuserar på statiska calisthenics-övningar som L-sit, Elbow lever, backlever, human flag med mera. Vi komemr att bryta ned övningarna och göra varianter av övningarna för att i slutet av passet ge oss på några försök på någon av dessa mer komplexa övningarna.
Handstand är för dig som vill lära dig att stå på händer. Övningarna kommer att anpassas till varje enskild nivå. Oavsett om du aldrig har testat på att stå på händer eller om du redan kan stå på händer och för närvarande arbetar på din press to handstand så är du välkommen!
Social WOD är den typen av träning där du glömmer tid och rum och bara har kul! Klassen är uppbyggd kring en lek eller ett spel där deltagarna tränar/tävlar i lag, där alla kan delta precis på sin nivå. Trots fokus på att träna tillsammans är huvudsyftet fortfarande att bygga styrka och förbättra konditionen, så ta inte fel: det är fortfarande riktig träning, bara lite roligare!
Primal Movement ta fram ditt inre barn och känn hur helt grundläggande rörelser kan kännas som den tuffaste träningen. Vi kommer att göra olika typer av kryp, hopp och småsprång, som du förmodligen känner igen ifrån dina ynge år. Alla kan delta, men det är en förutsättning att du kan komma ner på marken på alla fyra och kan belasta dina handleder (t.ex. 30 sekunder hög planka). Trappträning behöver inte nödvändigtvis vara intensiv intervallträning och löpning. Bli inspirerad till hur du kan använda trappan för en helkropps-träning!
Power WOD bli stark och effektiv med en timmes POWER WOD! Med en mix av lek, klassisk styrketräning och calisthenics övar vi både grundläggande färdigheter, lyfter tunga vikter och skrattar på vägen
Morgonlöpning starta din dag med en lugn löptur i tempo 6:30-7 (beroende på deltagarna). Alla kan vara med, vi springer 4-6 km och börjar med en lugn uppvärmning. Vid behov och stämning finns det tid för en rörelsepaus under tiden, innan vi avslutar med andningsövningar, avslappning och en stor high-five!
Program
Gästinstruktören håller 2–3 klasser varje dag, med undantag för ankomst och avresedag. Programmet presenteras på plats på respektive hotell.
Vem kan delta?
Alla kan delta i de olika klasserna, oavsett tidigare erfarenhet. Alla klasser hålls på engelska. Utöver gästinstruktörens pass kan du även delta i hotellets ordinarie utbud av sport och aktiviteter.
Hur bokar jag & vad kostar det?
All träning med våra gästinstruktörer är kostnadsfri för dig som bor på aktuellt hotell under den aktuella veckan för gästspelet. Se datum där gästinstruktören befinner sig på respektive sporthotell nedan och boka in dig på samma hotell och datum. Väl på plats på hotellet kan du delta i gästinstruktörens pass utan extra kostnad med undantag för Playitas Resort där vissa av passen är mot extra kostnad och bokas/betalas i sportbokningen på plats.
