Villa Aspa Prines
Belägen ett stenkast från byn Prines i inlandet hittar vi Villa Aspa, en charmig villa med tre sovrum. Med bil som tillval är du inte långt från en handfull utsökta restauranger och en lokal närbutik där du kan köpa färska råvaror och ett urval av drycker.
Villan erbjuder ett avkopplande poolområde, kantat av bekväma vadderade solstolar och prydt med vackra blommiga krukor. Det finns en grillplats för dina luncher utomhus, och en fantastisk plats, både dag och natt, för att prata hela kvällen och spendera kvalitetstid med vänner och familj. Interiören är lika vacker, med mjuka möbler, trendiga sovrum och gratis poolhanddukar.
Berömd för sin historia är du aldrig långt från en plats du bara måste se, en forntida ruin eller en medeltida fästning. Kreta är perfekt för dem som söker en rolig semester.
Allmän information
Antal sovrum: 3
Antal badrum: 2
Antal mottagningsrum: 1
Max antal personer: 6
Incheckning kl. 16:00
Utcheckning kl. 10:00
Husdjur är inte tillåtna
Rökning är inte tillåten
Handdukar ingår
Sängkläder ingår
Bottenvåning
Kök
Ugn, Spishäll, Mikrovågsugn, Kyl/frys, Diskmaskin
Vardagsrum
Bekväm sittgrupp, satellit-TV, några engelska kanaler, matplats
Sovrum 1
Dubbelsäng, luftkonditionering, satellit-TV
Sovrum 1 med eget badrum
Dusch, Toalett, Handfat
Första våningen
Sovrum 2
Dubbelsäng, luftkonditionering, satellit-TV, balkong
Sovrum 3
Enkelsängar, luftkonditionering, satellit-TV, balkong
Duschrum
Dusch, Toalett, Handfat, Tvättmaskin
Utomhus
Terrass
Täckt terrass, Öppen terrass, Matplats utomhus, Tegelgrill, Solstolar, Parasoll
Parkering
Parkering utanför vägen
Pooler
Privat utomhuspool
Poolstorlek: 9m x 4m Pooldjup: 1,3m - 1,5m, Stegeåtkomst, Dusch vid poolen
Bra att veta
För att komma till villan finns en 200 cm bred stig tillsammans med 11 trappsteg. Det är en liten lutning från vägen till villans parkeringsplats. Ytterdörren har en bredd på 94 cm, medan dörren till terrassen också är 94 cm bred. Utomhuspoolområdet är relativt platt med en blandning av sten och stenläggning. Du kan nå poolen via parkeringsplatsen och 5 trappsteg, alternativt finns det 5 trappsteg från huvudbyggnaden till poolområdet. Sovrummet på bottenvåningen har en dörrbredd på 70 cm, medan duschrumsdörren är 50 cm bred. Dörren in till köket är 74 cm bred, medan dörren som leder in till vardagsrummet är 94 cm bred. Det finns 17 trappsteg till första våningen, där alla sovrum har en dörrbredd på 74 cm och badrumsdörren är 63 cm bred. *Vänligen Observera att även om vi har gjort allt för att säkerställa att informationen som tillhandahålls är korrekt, kan fel uppstå och om du behöver mer specifik information om villan, tveka inte att kontakta oss.
Faciliteter
Pool
Wifi på rummet
Läge
Grekland, Kreta, Rethymnon Stad
3.9 km till stranden, 6.5 km till centrum







































