

En magisk vecka på Lefkas
med Line Rømer Borregaard
Under de senaste 7 dagarna har vi lärt oss att... Lefkas inte är något man kan nöja sig med att besöka en gång. Jag har besökt flera grekiska öar, men den här platsen, det här hotellet och det här vattnet måste vi besöka igen.
Lefkas har känts som så långt hemifrån. Det är så frodigt och exotiskt - på en resa som bara tagit oss ca 3 timmar. En stor upplevelse och något vi verkligen rekommenderar!
En plats jag gärna återvänder till
Det är nästan svårt att förstå att den här delen av Grekland bara ligger drygt tre timmar hemifrån. Det turkosa havet, de gröna omgivningarna och de många utflyktsmöjligheterna får det att kännas som ett resmål betydligt längre bort.
Jag har rest till många platser genom åren, men sällan känt att jag kommit så långt bort från vardagen på så kort tid. Lefkas har verkligen överraskat mig, och redan nu vet jag att det här är en plats jag gärna återvänder till.
Under veckan har vi besökt några otroligt vackra platser, både med hyrbil och utan bil. Biluthyrning är något jag alltid rekommenderar. Då kan du själv styra din tid och upptäcka platser bortom de mest besökta turistområdena.

Kastos är mysig liten klippö med små caféer och charmiga butiker
Perigiali Seaside Resort
Det har verkligen varit en dröm att bo på Apollos helt nya vuxenhotell, Perigiali Seaside Resort. Många av rummen på hotellet har privat pool och utsikt över den vackra grekiska skärgården. Poolområdet dessutom bjuder på sol hela dagen och dessutom ligger hotellet direkt på stranden.
Här bor du nära Nidri, men utan att bo mitt i byn. Ett perfekt utgångsläge för att upptäcka allt som Lefkas har att erbjuda.
Under veckan har vi kopplat av vid poolen varannan dag och bara njutit av hotellet och lugnet. Och under andra dagar har vi gett oss iväg på äventyr. Det har varit så härligt!

Tips på vad du inte får missa
En båttur är ett måste, eftersom det finns så mycket vackert att se runt Lefkas. Vi betalade cirka 400 DKK för en hel dag på vattnet, inklusive en enklare lunch ombord. Under dagen åkte vi förbi flera öar där vi antingen gick i land eller snorklade.
Lefkas är känt för att vara en av de grönaste öarna i den grekiska övärlden, och därför är den otroligt vacker att utforska. Naturen är verkligen en upplevelse i sig.
Lefkas har riktigt många bra restauranger, och eftersom ön inte är så stor är det aldrig långt till en fantastisk solnedgång. Tips: Restaurangen Monato del Gusto på västkusten serverade fantastisk mat med första parkett till solnedgången.




