Utomhusbio
Det är en alldeles speciell känsla att gå på utomhusbio på Kos och omges av den ljumma kvällsluften. Varje vecka visas en relativt aktuell engelskspråkig film. Biljetterna kostar runt 7 euro och snacks och dryck finns till försäljning.
Arkeologiska museet
Museet hyser artefakter som hittats från den hellenistiska, romerska och ottomanska eran. Här hittar du statyer från 400 f.Kr till 400 e.Kr. av Afrodite, Hippokrates och Alexander den store. Öppet alla dagar utom måndagar och inträdet kostar 3 euro. Det arkeologiska museet ligger på Frihetstorget vid marknadsplatsen på Kos.
Turkiskt i Platani
På Kos märks de turkiska influenserna överallt. Många åker till Bodrum över dagen, men du kan uppleva den turkiska kulturen närmre än så, nämligen i Platani. De tusen invånarna som bor här har sitt ursprung i Turkiet och har behållit sin kultur och sina traditioner. I Platani finns också den enda moskén på Kos som fortfarande används.