Lägenhetshotellet LABRANDA El Dorado tronar på en liten höjd med havsutsikt. Här bor du precis mellan stranden och hamnen, med gångavstånd till båda. Det mysiga poolområdet omfamnas av grönskande palmer och i de rymliga lägenheterna finns allt du behöver för en självständig semester.
Håll mer avstånd och få ökad komfort!
Gäller på våra resor inom Europa och till Egypten med avresa fram till 31/3 2021 (gäller ej skollov).
Resor till Lanzarote
Våra resor till Lanzarote kan endast bokas från Kastrup i Köpenhamn, Danmark. Välj därför "från Köpenhamn/Kastrup" i bokningsmenyn för att se möjliga datum.
Fakta och faciliteter
Om hotellet
LABRANDA El Dorado är ett lägenhetshotell med bra läge på en höjd i hjärtat av Puerto del Carmen. På det lummiga hotellområdet finns två pooler, varav en är uppvärmd. För de små finns en separat barnpool där de kan plaska och leka. Solstolar och parasoller erbjuds utan kostnad och handdukar finns mot deposition. Skulle hungern slå till under poolhänget finns en snackbar där du kan beställa in något enkelt eller en svalkande dryck. En kort promenad från hotellet breder stranden ut sig och bjuder in till härliga dagar i solen.
I hotellets bekväma lägenheter finns allt du behöver för att rå om dig själv under semestern. Vill du äta ute finns flera trevliga restauranger i centrum av Puerto del Carmen som ligger en stenkast bort. Här finns även flera butiker, barer och uteställen att underhålla sig med.
Du surfar med gratis wifi i lobbyn och baren, annars finns även en internethörna i receptionen mot avgift. Tvättfaciliteter mot avgift.
Måltider
Inga.
Bra att veta
En av poolerna är uppvärmd från november till mars till minst 20 grader. Pooltemperaturen kan dock sjunka några grader på morgnar, kvällar och vid dåligt väder.
Nivåskillnader och trappor på hotellområdet.
Stadstrafik som kan uppfattas som störande i vissa lägenheter.